Du-te înapoi
Servicii Financiare
Arată originalul

Accounts Monitoring Analyst

Normă întreagă

HUHungary

În tendințe

400000.00HUF

Pe lună (Brut)

V0070508

850+ Vizualizări

Descriere

Our Client is a multinational bank who is looking for an Accounts Monitoring Analyst.

Cerințe

Preferred is BA/BS in Business, Economics, Finance, International Studies or Math
Advanced written and spoken English;
Good user of Microsoft Excel
Analytical skills.

Responsabilități

Monitoring of the activity and open reconciliation breaks of various high/low volume Bank Accounts or other general ledger type accounts;
Investigation of open reconciliation entries and adjustments;
Review process controls and provide recommendations to prevent future breaks;
Journal entries must be prepared, approved and processed as appropriate to balance the various Reconciliations;
Assist and work on special task/ projects deemed appropriate and assigned by management;
Ensuring exceptions are resolved on a timely basis and within the benchmarks established for the account;
Provide feedback on the open reconciliation breaks and escalate them to the responsible department;
Maintaining, reporting and submitting proofs of the designated accounts as per reconciliation cycle;
Investigation and analysis of ledger and sub-ledger detail;
Producing regular and ad-hoc metrics and reports.

Ce oferim

We offer 400000.00 HUF Pe lună with 40 hours per week.

Cuvinte-cheie

Informații salariale

Tipul locului de munca Salariu
Normă întreagă 400000.00 HUF Pe lună (Brut)

Informații suplimentare

Tipul locului de munca

Nivel

Junior

Poziții disponibile

1

Ore pe săptămână

40

Vizualizări

850

Zile lucrătoare

Detalii locație

Bazat pe

O locație

Locație

Hungary

Creat 11 Cu luni în urmă

Despre JOB Kft

Közel három évtizedes szakértői tapasztalatunkra építve nyújtunk teljes körű HR szolgáltatást és tanácsadást. Személyre szabott megoldásainkkal biztosítjuk, hogy megtalálja a megfelelő jelöltet, szinte bármilyen szellemi munkakörben.
Fő tevékenységünk a munkaerő-közvetítés és - kölcsönzés, Magyarország területén.

Domeniul companiei

Resurse Umane și Personal

Dimensiune

25 - 50 angajați

Tipul Companiei

Întreprindere de dimensiuni medii

Alte oferte ale JOB Kft

Credit Controller

430000.00 HUF Pe lună Hungary, Budapest

On behalf of our multinational partner, we are seeking a Credit Controller for 7 months fixed term period.

Urgent În tendințe

Commercial Systems Analyst

450000.00 HUF Pe lună Hungary, Budapest

On behalf of our multinational partner, we are seeking a Commercial Systems Analyst for a fixed-term period till 2021 January.

IT Data Analyst / IT Business Analyst

1500000.00 HUF Pe lună Hungary

Our Client is a multinational bank who is looking for an IT Data Analyst / IT Business Analyst to join them.

Mai multe posturi vacante ale companiei

Posturi vacante în Hungary

Cauți posturi vacante în Hungary? Apasă pe Află mai multe pentru a vizualiza 13943+ mai multe oferte.

Adaugă comentariu

profile picture
Cunoaște-ți valoarea! Solicită o consultație gratuită acum.
Află acum
Abonează-te la newsletter-ul Zutzu pentru a primi articole utile din industrie și multe altele
Abonează-te acum

Căutari recente

Vizualizări recente